איך לנהל אשראי בעסק בזמן מלחמה ?

01/07/2014

פורסם בynet פורסם בynet

המלחמה והסיטואצייה הבטחונית הקשה, פוגעים בעסקים רבים בעיקר בדרום ובמרכז. חשוב להתאים את העסק למצב ולפעול למזעור נזקים, במיוחד בתחום האשראי. 

מצבי מלחמה ומבצעים צבאיים פוגעים בעסקים רבים. חלק מהעובדים מגויסים למילואים בצו 8, או נשארים בבית עם הילדים כי הקייטנות בוטלו; עסקים בתחום האירועים, התיירות והבילוי סובלים מירידה חדה בפדיון ומביטולים של עסקאות.

הפגיעה בעסקים באזור הדרום, בין באר שבע לאשדוד, היא קשה מאוד, וגם עסקים במרכז נפגעים. עסקים שסובלים מפגיעה פיזית של טיל במבנה עצמו זוכים לפיצוי מהיר יחסית, אבל כל שאר סוגי הנזקים מוגדרים כ"נזק עקיף" והפיצוי עליהם יגיע, אם בכלל, רק בעוד חודשים.

המשימה החשובה ביותר לעסק היא לגייס אשראי שיאפשר לו לשרוד את התקופה הקשה ולחזור לשגרה במהירות האפשרית עם תום המלחמה.

אז מה עושים?

 • פעל/י בקור רוח. שב/י עם בכירי החברה שלך והכינו יחד תוכנית חירום מסודרת והגיונית, עם צפי הכנסות והוצאות מעודכן. דבר מיוזמתך עם הספקים, הבנקאים, הלקוחות והעובדים בצורה שמשדרת שליטה והתמודדות עם המצב, ואל תיתן לאף אחד לחשוב או להרגיש שאתה נמצא בפאניקה.
 • הגדל את גיוסי האשראי שלך למקסימום האפשרי. בקש אשראי מכל מקור אפשרי. במקרה הטוב, תגמור את הלחימה עם עודף מזומנים בקופה ועודף התחייבויות, ותפרע הלוואות במהירות כדי לקזז ביניהם. זאת אפשרות עדיפה בהרבה על האפשרות שתסיים את הלחימה בלי אשראי, בלי מזומנים ובלי עסק.
 • היערכ/י זמן רב מראש. גיוס אשראי לוקח זמן רב, במיוחד בזמנים שבהם עסקים רבים נקלעים יחד למצוקת אשראי, וכדאי להתחיל בו ברגע שמתחילה הלחימה. כמו כן, כדאי לבדוק מחדש תוכניות לשיפוצים, להרחבת העסק, לרכישת עסק אחר או למיתוג מחדש
 • צמצמ/י את ההוצאות למינימום האפשרי. זה לא הזמן לתוכנית השקעה, לאירועים גרנדיוזיים, לקמפיינים שיווקיים, לגיוס עובדים חדשים, לרכישת מלאי שאינו חיוני, לשדרוג של מערכת המחשוב שלך, וכדומה.
 • נצל/י כמה שיותר מהמלאי הקיים שלך, עד לרמה שבה הדבר פוגע בהתנהלות השוטפת. ברור שחנות נעליים צריכה להמשיך לרכוש נעליים ושחברה לציוד רפואי שמזמינה אותו חודשים מראש לא צריכה לבטל את ההזמנה. אבל כדאי להימנע מרכישות גדולות "למלאי" שאינן הכרחיות כרגע.
 • פרוס/י את ההוצאות הקיימות למספר תשלומים רב ככל שניתן, כדי להקל על תזרים המזומנים. נס/י להגיע להסדרים גמישים עם הספקים, כולל בעלי הנכס שאתה שוכר, כדי לדחות כמה שיותר תשלומים. עם הלקוחות שלך, לעומת זאת, נס/י להיות קשוח/ה ולהימנע ככל האפשר מפריסה לתשלומים או קבלת תשלומים דחויים.
 • חשב/י את הזמן נכון. אחת הבעיות עם מבצעים ומלחמות היא שאף אחד אינו יודע כמה זמן הם יימשכו. אם יש לך אירוע שמתוכנן לעוד שבועיים, הכן תכנית מגירה למקרה הרע, וקבע לך תאריך יעד, מוקדם יותר מהאירוע עצמו, שבו תודיע על ביטול האירוע במקרה שהלחימה תימשך.
 • שתף את המנהלים, הספקים ונותני האשראי שלך בתוכניות המגירה השונות והתייעץ אתם. אל תפתיע אף אחד. אם אתה שוקל לבטל אירוע או רכישה, דבר על כך עם כל הנוגעים בדבר – לקוחות, ספקים ומנהלים – כדי להכין אותם לאפשרות הזאת וגם כדי לשמוע את דעתם.
 • דחה תשלומים לרשות המסים. המדינה מאפשרת לעסקים שנמצאים עד 40 קילומטרים מגבול הרצועה (אשדוד ודרומה ממנה) לדחות את תשלומיהם עד ל-15 לאוגוסט. מדובר בדחייה שנייה, ואם המלחמה תימשך, ייתכן שיהיו עוד. נצל זאת.
 • היעזר/י בחברות האשראי. החברות מציעות לעסקים מאשדוד ודרומה אפשרות להקדים את התקבולים מהלקוחות וגם תקופת "גרייס" של שלושה חודשים על הלוואות שנלקחו דרכן.
 • היעזר/י במסלול המיוחד לאשראי של הקרן לעסקים קטנים ובינוניים. הקרן מציעה הלוואה לעסקים מאשדוד דרומה לקבל הלוואה לטווח בינוני ואף ארוך במסלול אישור מהיר שאורכו עד תשעה ימים.
 • היעזר/י באגודה הישראלית להלוואות ללא ריבית – היא מציעה לעסקים הקטנים מאשדוד דרומה הלוואות של עד 45 אלף שקלים ללא ריבית ובתנאי החזר נוחים.
 • היעזר/י במיזם ההלוואות BTB, המציע הלוואות של עד 75 אלף שקלים לעסקים קטנים ובינוניים מאשקלון ודרומה.

תגובות:

עידן

22/02/2016

מאמר משובח! כתיבה מעולה

שליחת תגובה: